אודות הפרויקט

המשרד להגנת הסביבה ועיריית ירושלים מקדמים את התכנית הרב שנתית החדשה לצמצום זיהום אוויר מתחבורה בירושלים 2021 – 2026, אשר נועדה לצמצם את זיהום האוויר מפליטות כלי רכב ולשפר את איכות האוויר שנושמים הולכי הרגל ותושבי העיר ירושלים.
התכנית מהווה את הבסיס להתקנת חוק עזר לירושלים (צמצום זיהום אוויר הנובע תחבורה) (הוראת שעה), התשפ”ב – 2021 (להלן – חוק העזר ). הקובע איסור כניסת רכבים מזהמים לתחום ירושלים בדומה לחוק העזר הקודם.
החל מתאריך 21/10/2021 אסורה כניסה של כלי רכב מזהמים, לכל תחום העיר ירושלים, שהוגדר כאזור מופחת פליטות; ותמרורים האוסרים כניסת רכב מזהם הוצבו בכניסות לירושלים.

הנכנס ברכב מזהם ללא מסנן חלקיקים לצמצום זיהום אוויר, לתחום העיר ירושלים, עובר עבירה לפי חוק העזר וצפוי להליכי אכיפה.
לידיעתך! החל מיום 15.12.2021 עיריית ירושלים תחל לאכוף את איסור כניסת הרכבים מזהמים לתחום ירושלים ויוטלו קנסות.

שימו לב! בדקו אם רכבכם מוגדר כרכב מזהם- בקישור הבא>>
בכניסות לעיר הוצבו תמרורים ייעודים האוסרים על כניסה לאזור מופחת פליטות

הידעת?
מסנן חלקיקים מפחית למעלה מ-98% מפליטות חלקיקי הפיח הנוצרים כחלק מתהליך הבעירה במנוע, והוא האמצעי היעיל ביותר כיום להפחתת חלקיקים ממנועי דיזל.

המשרד להגנת הסביבה מעניק לזמן מוגבל סבסוד של כ-50% על התקנת מסנן לצמצום זיהום אוויר במוסכים נבחרים בכל הארץ – מהרו להתקין!
לרשימת המוסכים המסובסדים
לחץ כאן 

שלבי הפרויקט "מנקים את העיר מזיהום אוויר"

שלב ראשון – החל מינואר 2020, נאסרה כניסת רכבי דיזל מסחריים מעל 3.5 טונות, ששנת הרישום שלהם היא 2005 או ישנים יותר, אשר לא הותקן בהם מסנן חלקיקים. בשלב זה הכניסה נאסרה רק למרכז העיר.

האיסור נקבע בחוק עזר עירוני על בסיס תכנית לצמצום זיהום אוויר מתחבורה.

שלב שני – החל מספטמבר 2020, האיסור חל על כל השטח המוניציפאלי של העיר ועל כלל רכבי הדיזל אשר ברישיון רכבם מסווגים כרכב מזהם, אלא אם הותקן בהם מסנן חלקיקים.
האיסור נקבע בעדכון לחוק העזר העירוני על בסיס עדכון לתכנית לצמצום זיהום אוויר מתחבורה.

השלב הנוכחי – החל מאוקטובר 2021 הוחל מחדש האיסור על כניסה של כלי רכב מזהמים, לכל תחום העיר ירושלים, שהוגדר כאזור מופחת פליטות.
האיסור נקבע בחוק העזר החדש, על בסיס תכנית חדשה לצמצום זיהום אוויר מתחבורה.

בכל עת, תוכל לפנות ל–
למוקד העירוני בטלפון – 02-531-4600
או בדואר אלקטרוני – [email protected]
או למלא את הטופס